В детайли
В Стара Загора се състоя информационно-превантивна кампания по повод Световния ден на сърцето
5194
България
В Стара Загора се състоя информационно-превантивна кампания по повод Световния ден на сърцетоПо повод днешния Световен ден на сърцето Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Стара Загора, в партньорство с Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Регионална колегия Стара Загора, направи информационно-превантивна кампания в центъра на града с измерване на артериално налягане, раздаване на здравно-информационни материали и предоставяне на устни и писмени препоръки от медицински специалисти относно исхемична болест на сърцето (ангина пекторис – "гръдна жаба") и сърдечен удар (инфаркт на миокарда).В интервю Галина Димитрова, главен експерт в РЗИ – Стара Загора, посочи, че Световният ден на сърцето се отбелязва за 25-и пореден път от Световната здравна организация и Световната кардиологична организация.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 29 Септември 2025, 12:20 ч.
По повод днешния Световен ден на сърцето Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Стара Загора, в партньорство с Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Регионална колегия Стара Загора, направи информационно-превантивна кампания в центъра на града с измерване на артериално налягане, раздаване на здравно-информационни материали и предоставяне на устни и писмени препоръки от медицински специалисти относно исхемична болест на сърцето (ангина пекторис – "гръдна жаба") и сърдечен удар (инфаркт на миокарда). В интервю Галина Димитрова, главен експерт в РЗИ – Стара Загора, посочи, че Световният ден на сърцето се отбелязва за 25-и пореден път от Световната здравна организация и Световната кардиологична организация. „Мотото за тази година е „В ритъма на сърцето“ и ни подсказва още веднъж, че профилактиката е изключително важна и е добре да насочим нашето внимание към преодоляване на рисковите фактори и да изградим здравословен стил на живот“, каза Галина Димитрова. Тя каза, че днешната инициатива има за цел да повиши осведомеността относно сърдечно-съдовите заболявания и значението на грижата за сърцето. „Искаме да обърнем специално внимание на рисковите фактори и да насочим вниманието на хората към начините за преодоляване на съответен проблем. Физическата активност е водеща в профилактиката и само 30 минути на ден могат да ни помогнат. Този фактор е един от четирите в Националната програма за профилактика за хроничните незаразни болести, заедно с тютюнопушеното, употребата на алкохол и нездравословното хранене, които влияят на нашето сърдечно-съдово здраве. Промотираме и други фактори като намаляване употребата на сол, редуциране на стреса и конкретни препоръки за здравословното хранене. Има подмладяване сред хората с различни сърдечно-съдови инциденти, но е важно да намерим решение и затова профилактиката е важна. Прегледите могат да помогнат“, допълни експертът. От РЗИ съобщиха, че в днешния ден информационни брошури, посветени на превенцията на сърдечно-съдовите заболявания, ще бъдат разпространени в лечебни заведения от област Стара Загора – Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора, Медицинският комплекс „Св. Иван Рилски“ – Стара Загора, УМБАЛ „Тракия“– Стара Загора, МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“– Казанлък, МБАЛ – Чирпан и МБАЛ – Гълъбово. Десетки бяха желаещите за измерване на артериално налягане още с откриването на информационно-превантивната кампания, която продължава до 14:00 часа днес.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
|
8 "б" клас от природо-математическата гизназия е шампион във видинската ученическа баскетболна лига
|
|
|
Пловдивският окръжен съд осъди на 15 г. затвор мъж за умишлено убийство в кравеферма в Съединение
|
|
|
Областната епизоотична комисия обсъди мерките срещу шарката по дребните преживни животни в Първомайско
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Две жени и един мъж са открити мъртви в Угърчин, разследването е под ръководството на Окръжната прокуратура в Ловеч
|
|
|
Общинският съвет в Стамболово ще разглежда отмяната на две свои решения, свързани с общинска собственост
|
|
|
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт ще разглежда Общинският съвет в Свиленград
|
|
|
В Община Добричка ще бъде обсъдено осигуряване на временни безлихвени заеми за изпълнението на два проекта
|
|
|
При 32 катастрофи през изминалото денонощие в страната са ранени 43 души, един е загинал
|
|
Радиопрограми



Тикер
5194
ЗАПАЗИ
Любителски турнир по тенис за младежи на възраст от 15 до 29 години ще се проведе на 7 юли в Монтана, съобщиха от Младежкия център в града.
Надпреварата ще започне в 17:00 часа на ...